Zdecydowany zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne 2 satelity działające w ramach systemu Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to zapełnienie nieba przez układ nawigacji satelitarnej Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 jak również 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, wymagających testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z wyliczeniami. Szczególnie, za pomocą wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na terenie Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z owych orbiterów, by określić formę sygnału a także jego rozdzielczość.

Przetestowano do tego efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były realizowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu badano nadawanie poleceń oraz pilnowanie orbiterów, a w drugim nadzorowanie przesyłania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone sukcesem nawet nieco szybciej niż przewidywał plan. 29 stycznia b.r. satelity rozpoczęły przesyłanie właściwych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje na chwilę obecną też badania 2-óch kolejnych satelitów systemu nawigacji (o numerze 11 i 12), jakie wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Natomiast orbitery o numerach 13 i 14 przeszły jakiś czas temu badania przed wystrzeleniem w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a później były schowane w magazynie w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu kolejnych orbiterów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 orbitery. W tej chwili emitowane sygnały do nawigacji są w formie „roboczej” – używa je branża satelitarna do przygotowania produktów a także usług, które w późniejszym czasie mają być udostępnione użytkownikom.