Na świecie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Nowotwór prostaty można zwalczyć stosując środek medyczny na nowotwór piersi, a środek na czerniaka może być efektywny podczas zwalczania raka jelita grubego. Pod warunkiem, że zbada się, która mutacja spowodowała raka u danej osoby. Gdyby krajowi medycy mogli diagnozować tak skrupulatnie, jak koledzy z USA, chorzy mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, choćby wykorzystywanej praktycznie na chybił chemii. Dużej grupie z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze jeszcze niedawno dzieliło się nowotwory w zależności od części ciała, jakie atakowały. Badano raka piersi, płuc, jelita grubego bądź jajnika. Dziś wiadomo, że to nie tylko lokalizacja, lecz w pierwszej kolejności pojawianie się określonych mutagenów powoduje, że zalecony medykament będzie mógł być efektywny lub nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge bada przekazane fragmenty guzów ludzi z całej planety badając jednocześnie mnóstwo genów, które będą mogły mieć wkład w rozwoju raka. Dla każdej osoby pacjenta opracowuje unikalny raport ukazujący dostępną wiedzę w zakresie wykrytych zmian nowotworowych i wskazówki, jakie sposoby leczenia i dlaczego da się zastosować w danej sytuacji.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc zdiagnozowano 14 dni po fakcie, gdy przebiegła bieg półmaratonowy. Dziewczyna pozostawała w dobrej kondycji i nie widać było żadnych skutków rozwoju guza. Podczas wizyty u lekarza okulistyki na jaką udała się jedynie po receptę na soczewki przekazała lekarzowi, iż pojawiają się jej błyski w oczach. Lekarz zlecił kompleksowe badania, w czasie jakich wykryto zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych oraz przerzuty do kości. Okazał się to nowotwór płuca w poważnym czwartym stadium. Wydawało się, że jedynym wyjściem leczenia stanie się długotrwała a także niszcząca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przesłał jednakże próbki nowowoworu do wykonania badań profilowania genomowego. Odkryto, że nowotwór spowodowała mutacja genów ROS1 i istnieje na nią nakierowane lekarstwo. Pomogło. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają czyste. Cud? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych obecnych w tkance nowotworowej u danego pacjenta a także dobór dopasowanej metody leczenia do konkretnej sytuacji – są to unikalne nastawienie do zwalczania raka. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge na terenie Massachusetts, jaka owe testy realizuje informuje, iż w ten sposób pacjent otrzymuje bezpieczny lek w koniecznej dawce nastawiony na określony cel. Od momentu przekazania tkanki do napisania raportu mija mniej więcej 14 dni. By wykonać badanie potrzebna będzie skromna ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to być tkanka wzięta ostatnio do analizy histopatologicznej. Efekt analizy prezentuje dane o najistotniejszych dla przebiegu leczenia zmianach genomowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych prowadzonych z lekami, jakie mogą pomóc. Ta wiedza będzie pozwalać lekarzowi znaleźć najodpowiedniejsze leczenie.